начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

До някой съдебен изпълнител

Казуси за недвижими имоти


До някой съдебен изпълнител

Мнениеот Длъжник » 01 Юни 2005, 16:56

Г-н/Г-жо Съдебен изпълнител моите уважения трудът Ви е наистина неблагодарен. Та имам такъв въпрос към Вас. Ако по едно изпълнително дело да кажем между възлагане на имот и въвод взискателя не поиска по-вече от две години изп. действия какво правите ?? В ГПК е казано какво чл.330 ал.1 б."Д" прекратява се по силата на закона. И ако по някаква причина не издадете постановление за прекратяване какво става ? Например ако взискателя му кефне и поиска изп. действия след тези две години. Въпросът е много принципен.
Длъжник
 

Re: До някой съдебен изпълнител

Мнениеот тя » 01 Юни 2005, 17:23

Какво значи между възлагане и въвод?- въводът не е задължителен.
тя
 

Re: До някой съдебен изпълнител

Мнениеот enigma » 01 Юни 2005, 17:32

Публично производство се прекратява само с акт на компетентния орган. Затова е закона казва "прекратява", не погасява. Това става обаче служебно. Но няма ли акт - има призводство, макар и порочно - жалвате се и искате прекратяване от момента на изтичането на двете години.
enigma
 

Re: До някой съдебен изпълнител

Мнениеот тя » 01 Юни 2005, 17:36

колега, прекратяването настъпва по силата на закона- актът на съдия- изпълнител само прогласява настъпилото вече прекратяване. не могат да бъдат извършвани никакви действия след изтичането на 2год..
тя
 

Re: До някой съдебен изпълнител

Мнениеот enigma » 01 Юни 2005, 18:14

Добре, погледнете го така - а за какво служи този акт тогава - прогласява прекратяването по Вашите думи, ама ако забрави да го "прогласи" и хоп - няма пречка за изп. действия точно щото не е прогласено - например не се знае дали и как ги брои тия две години СИ, който е орган с властнически фунции, ако се не лъжа - именно затова е необходимо изрична да се постанови прекратяване. Това е динамичен фактически състав, нали - почва и приключва с акт на компетентния орган.

Така че да се казва, че няма производство преди да е постановен актът е спор от рода на кое е първо - кокошката или яйцето. А ако се замислите още по дълбоко - не е ли този акт за прогласяването именно крайният акт на произвоството, което a contrario съществува до този момент.

Въпросът за пороците на действията по изпълнението е съвсем друг, тези действия ще ще отпаднат с обратна сила естествено.
enigma
 

Re: До някой съдебен изпълнител

Мнениеот Длъжник » 01 Юни 2005, 19:12

Могат, могат извършват си действия въобще не им пука какво е в закона. Друг е въпросът имат ли някакъв ефект, ако се извършват какво става трябва ли да се съобразяваме с тях.
Длъжник
 

Re: До някой съдебен изпълнител

Мнениеот Длъжник » 01 Юни 2005, 19:26

Е добре казваш няма постановление значи има производство, после казваш ще отпаднат с обратна сила. Ами значи това призводство няма смисъл след като после /ама кога/ ще отпадат. Ами ако съдебния изпълнител не ще да издаде постановление как и кога ще отпаднат. На куково лято или някой трябва да го накара КОЙ ?? Да кажем пускаш молба до СИ ама не се знае въобще дали ще я прочетат - на Сакскобурготски ли да кажем. Не трябва ли този СИ след като е изтекъл този срок сам да си свърши работата да издаде това пусто постановление, не е ли длъжен ?? Нещо не се вързва хем се прекратява по силата на закон, хем не се прекратява по силата на съдебния изпълнител. Та кой е по по най закона или СИ ??
Длъжник
 

Re: До някой съдебен изпълнител

Мнениеот cleo » 02 Юни 2005, 10:52

Длъжник,
задавате риторични въпроси /това не е шега/.
Колкото до това има ли смисъл да пускате молба за прекратяване - Да.
Ако се произнесат по молбата Ви добре, ако не има си ред за обжалване на действията на съдия изпълнителя.
Аватар
cleo
Потребител
 
Мнения: 287
Регистриран на: 19 Сеп 2002, 17:41

Re: До някой съдебен изпълнител

Мнениеот Torbalan Kolyu » 02 Юни 2005, 13:24

Are pii edna rakia ne se zanimavai s gluposti!
Torbalan Kolyu
 

Re: До някой съдебен изпълнител

Мнениеот Длъжник » 02 Юни 2005, 14:57

Абе въобще не са глупости, аз пак ще пия една ракия, ама някой хора пият една студена вода от такива действия и бездействия. Има закон с преклузивен срок, трябва да се спазва.
Длъжник
 

Re: До някой съдебен изпълнител

Мнениеот enigma » 02 Юни 2005, 15:02

Е, не е преклузивен, а това че СИ (както и повечето магистрати) не се интересуват от закона е съвсем друг въпрос.
enigma
 

Преклузивен е и още как.....

Мнениеот Длъжник » 02 Юни 2005, 16:33

Е как така не е преклузивен ето:

Решение № 922 от 20.XI.1990 г. по гр. д. № 801/90 г., IV г. о.

Съдебна практика, Бюлетин на ВС на РБ, бр. 2/1991 г., № 29, стр. 20

чл. 330, ал. 1, б. "д" ГПК,
чл. 110 и сл. ЗЗД

Срокът по чл. 330, ал. 1, буква "д" ГПК е преклузивен, а не давностен и започва да тече от последното изпълнително действие по изпълнителното дело, докато давностният срок тече от влизане в сила на решението, предмет на изпълнението.
Правото на собственост и вещното право на ползуване не се погасяват по давност, а могат да се изгубят само при придобиването им от другиго.
Длъжник
 

Re: До някой съдебен изпълнител

Мнениеот 123123 » 02 Юни 2005, 19:11

Колегата е абсолютно прав, порочната практика на съдии-изпълнителите е да уведомяват взискателя, ако сте поискал прекратяване по силата на закона, и смятат че с посочено от негова страна ново изп. действие производството продължава. Слава Богу единодушната практика на съдилищата повелява, че с изтичането на 2 год. срок делото се прекратява. Т.е. обжалвате действията на съдия-изпълнителя и делото Ви се прекратява. Успех.
123123
 

Re: Преклузивен е и още как.....

Мнениеот enigma » 03 Юни 2005, 16:25

А да си чувал, че практиката дори и на ВКС не е задължителна? Явно не си!

А след като не ти прекратяват производството, обяснявай на който искаш, че е преклудирано правото, ама изпълнението си тече. Та пак отиваме на обяснението, че ако искаш прекратяване и СИ не го постановил служебно - жалваш се първо пред него, а после пред съда и едва тогава ще ти отпаднат порочните изпълнителни действия. А ти го наричай срока преклузивен, ако така ти е удобно. На практика е съвсем друго, както явно и се убеждаваш на твой гръб.
enigma
 

Да бе

Мнениеот Длъжник » 20 Юни 2005, 12:28

Приемам, че съдът е този който да установи, че изп. дело е прекратено по силата на чл.330 ал.1 б."д" ГПК. Съдебния изпълнтел не иска и да чуе за прекратяване, той смята че молбата на взискателя е основание да продължава изпълнителни действия. Както и да е, но ако се установи от съд че делото е прекратено, следва ли с отделен иск да се иска унищожаване /обезсилване с обратна сила/ на изпълнителните действия след фактическата дата на прекратяването или това става в същото производство. Въпросът е принципен защото става въпрос за прекъсване на придобивна давност с тези действия и мисля ако те бъдат унищожени няма да имат ефект за прекъсване на осн. чл.116 б. "в" ЗЗД.
Длъжник
 

Re: Да бе

Мнениеот enigma » 21 Юни 2005, 00:22

като го прогласи съда за порочно производството и че подлежи на прекратяване - това е достатъчно.
enigma
 

Мнениеот enigma » 21 Юни 2005, 00:24

Като го прогласи съда за подлежащо не прекратянане е достатъчно.
enigma
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron