начало

САК алармира за риск от репресии: Опасен прецедент – с бюджета данъчните получават спецотряд за претърсване САК алармира за риск от репресии: Опасен прецедент – с бюджета данъчните получават спецотряд за претърсване

Отказ от право на ползване

Казуси за недвижими имоти


Re: Отказ от право на ползване

Мнениеот Deputy_Major » 24 Сеп 2004, 07:52

Декларацията следва да е със нотариална заверка на подписа и да се впише в Имотния регистър при РС.Считам, че следва да се приложи копие от Нотариалния акт .



ДЕКЛАРАЦИЯ
ЗА ОТКАЗ ОТ ВЕЩНО ПРАВО НА ПОЛЗВАНЕ
ВЪРХУ НЕДВИЖИМ ИМОТ


Долуподписаният ........................................................ ................., ЕГН ................., лична карта № ...................., издадена на ........................ от МВР - ......................, с адрес
гр. ....................., ул. "......................................" № ...


Заявявам, че се отказвам от правото на ползване, което ми е учредено (запазено) с нотариален акт № .........., том ..........., рег. № .........., н. д. № ....../...... г., вписан в Службата по вписвания при ................ районен съд с вх. рег. № .........., том ......., акт № ......../........ г., върху следния недвижим имот:
........................................................., находящ се в
гр. ........................., ул."..............................." № .....,
състоящ се от ...............................................................
... .........................................................................
........................................................................, със застроена площ от .......... (............................................... ........................) кв. м., при съседи: ............................... ............................................................................. ............................................................................. ............................................................................, заедно с мазе (таван) при съседи: ........................................... ...................................., ....................................... ............................................................................. ......................., заедно с .......... идеални части от общите части на сградата и от дворното място (правото на строеж върху дворното място), върху което е построена сградата, представляващо .................................. ............................................................................. при съседи .................................................................. ............................................................................. .............................................................................


ДЕКЛАРАТОР:
Deputy_Major
 

Re: Отказ от право на ползване

Мнениеот донна2 » 24 Сеп 2004, 08:41

представя се копие от НА , според зависи от практиката на съответния нотариус и декларация по чл.25 ал.6 от ЗН ,в службата по вписвания се представят един оригинал и 3 преписа/един за лицето ,един за архива на нотариуса,един за службата по вписванията и другия мисля ,че изпращаха служебно в данъчното както при НА -виж чл.21 от НАРЕДБА № 32 от 29.01.1997 г. за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори/

Чл. 21. (1) Подлежащите на вписване нотариални актове и документи се представят за вписване пред съдията по вписванията в деня на тяхното извършване или удостоверяване в четири еднообразни екземпляра, единият от които може да е само подписан. Молбата за извършване на вписването се изготвя в два екземпляра, подписани от нотариуса. Към единия екземпляр от молбата се прилага счетоводен документ за внесена държавна такса за вписването, а другият екземпляр, надлежно датиран и подписан от съдията по вписванията, се връща на нотариуса в същия ден.
донна2
 

Re: Отказ от право на ползване

Мнениеот младежа » 24 Сеп 2004, 08:46

Ще Ви трябва и данъчна оценка, за да Ви се определи размера на държавната такса.
младежа
 

Re: Отказ от право на ползване

Мнениеот парцуц джанков » 24 Сеп 2004, 09:15

Таксите са прости, не зависят от материалния интерес и са минимални. Декларация по чл. 25 също не е необходима.
парцуц джанков
 

Re: Отказ от право на ползване

Мнениеот animus » 11 Окт 2004, 23:11

Колега от въпроса ти считам, че станва въпрос за отказ от право на ползване за част от апартамент /две стаи/.Първо виж дали правото за ползване обхваща целия апартамент или собственика си е запазил праото на ползване само върху двете стаи.Това е важно, защото е недопустим отказ от право на ползване само за част от имота. Необходимите ти документи са 4 бр. нот.заверени декларации за отказ от право на ползваи с подробно описание на имота, кс.копие от нот.акт върху който е запазено правото на ползване. Дан.оценка на имота.ДТ в размер на 10 лв.
animus
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 22 Окт 2004, 14:39

Re: Отказ от право на ползване

Мнениеот младежа » 13 Окт 2004, 08:56

Защо да е недопустим частичен отказ, щом цял е възможен???

Интересно е друго според мен: нима учредяването на право на ползване не е един вид прехвърляне на това право, което пък противоречи на чл. 55 ЗС , където се казва ,че е непрехвърляемо право.
Казус: ако учредя на 100 човека правото на ползване върху 1/100 идеална част за всеки от тях и без да спазвам чл. 33 ЗС естествено, ще се получи съсобственост върху правото на ползване ,.
А мога ли да учредя НЕ върху идеална част ,а върху целият имот 100 права на ползване , пак ли ще получим съсобственост върху правото на ползване .
Т.е. и в двата случая ще постигнем един и същ резултат , но при първият ще плащаме при прехвърлянията д.такси само върху 1/ 100 .
младежа
 

Re: Отказ от право на ползване

Мнениеот Anastassia Terzieva » 13 Окт 2004, 19:48

не съм съгласна че отказа от право на ползване от реална част от имота е недопустим, стига правото на ползване което се запазва да е върху такава част или части от имота които могат да се ползват по предназначението на имота, аналогично на договора за разпределение на ползването. В смисъл трябва да се уреди съвместното ползване на сервизните и помещения и тавана/мазето . Другия начин е да се приеме и установи че правото на ползване върху тези две стаи е погасено поради неползване в продължение на 5 години. Например чрез нот. акт по обстоятелствена проверка.
Anastassia Terzieva
 

Re: Отказ от право на ползване

Мнениеот МЛАДЕЖА » 20 Окт 2004, 10:13

Правото за ползване не би могло да се погаси по давност поради неползване , а може друго ПОЛЗВАНЕ по давност/ ведно със собствеността " да го измести",чрез давностно владение.
МЛАДЕЖА
 

Re: Отказ от право на ползване

Мнениеот Anastassia.Terzieva » 21 Окт 2004, 18:27

ЗС, чл.59. Правото на ползуване се погасява със смъртта на ползувателя, ако то не е учредено за по-кратък срок.

Правото на ползуване, учредено в полза на юридическо лице, се погасява с прекратяването му, ако не е установен по-кратък срок.

Правото на ползуване се погасява и с погиването на вещта, а също и ако не се упражнява в продължение на 5 години.



Пример:
ако един старец ползва само една стая от тристайно жилище, в продължение на 5години и заяви това пред нотариус, което бъде потвърдено и от двама свидетели, може горното да се установи и докаже безспорно и на основание на това да се състави акт по обстоятелствена проверка, удостоверяващ че правото на ползване на въпросните други помещения е погасено за ползвателя и респективно възстановено за собственика на апартамента.
Аватар
Anastassia.Terzieva
Потребител
 
Мнения: 319
Регистриран на: 27 Фев 2002, 16:31
Местоположение: София


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 114 госта


cron