начало

Разумният подход е КС да отговори дали председател на върховен съд с изтекъл мандат може да бъде избран за изпълняващ функциите Разумният подход е КС да отговори дали председател на върховен съд с изтекъл мандат може да бъде избран за изпълняващ функциите

Електронен фиш за несключена застраховка

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Електронен фиш за несключена застраховка

Мнениеот iva_sh » 08 Яну 2016, 22:17

От 01.01.2016г. е в сила нов Кодекс за застраховането. Според чл. 647, ал.3 от КЗ - Когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл. 638, ал. 4 и 6. Член 189, ал. 5 от Закона за движение по пътищата не се прилага.

Дали това не означава, че собствeникът няма право да обжалва ЕФ? :|
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Електронен фиш за несключена застраховка

Мнениеот Biby » 09 Яну 2016, 15:04

Не. Собственикът има право да обжалва електронния фиш.
Но няма да има право да "предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението". Т.е няма да може да се оправдае, че не той е управлявал МПС и съответно да се издаде ЕФ на водача, а не на собственика.
Изображение
Biby
Потребител
 
Мнения: 329
Регистриран на: 28 Яну 2002, 20:25
Местоположение: София

Re: Електронен фиш за несключена застраховка

Мнениеот iva_sh » 09 Яну 2016, 23:20

Срокът за обжалване на Еф по чл. 189 от ЗДвП е 14 дневен от датата на връчване, а в цитирания текст от КЗ е предвидено плащане на ЕФ в същия срок, т.е. докато той не е влязъл в сила.
В ЗДвП плащането преди влизане в сила на ЕФ е доброволно и с отстъпка.
Докато по КЗ е задължително и без отстъпка - т.е. цялата сума на глобата /имуществената санкция/.
Ако се приеме, че платилия по КЗ има право на обжалване, то след решението на съда, ако ЕФ бъде отменен ще трябва да има описана процедура за връщане на платеното, а такава няма.
Това което не се прилага е само установяване на данни за водача, тъй като по КЗ новата разпоредба предвижда единствено отговорност на собственика, ако нарушението е установено с техническо средство /независимо дали е било стационарно или мобилно/, т.е. когато няма спиране на място.
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Електронен фиш за несключена застраховка

Мнениеот Biby » 10 Яну 2016, 00:20

И в двата случая на издаване на ЕФ /по КЗ и по ЗДВП/ срокът за обжалване е 14 дневен, посочен в чл.189, ал.8 ЗДВП към който препраща и чл. 647, ал. 3 КЗ.

КЗ : "(3) Когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл. 638, ал. 4 и 6. Член 189, ал. 5 от Закона за движение по пътищата не се прилага."

Останалата част от от тази алинея пресъздава част от чл.189, ал.5 ЗДВП - а именно на кого и как се изпраща ЕФ. Следва плащане - според КЗ собственика е "длъжен", а според ЗДВП "В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението ".

Разлика в задължителността на заплащането не намирам. И тъй като КЗ препраща за условията и за реда на издаване на ЕФ към ЗДВП, то считам, че нормата на чл.189, ал. 9 ЗДВП важи в пълна степен и за ЕФ по КЗ. Различията между двете процедури се заключават само до това, че по КЗ няма възможност собственика да представи декларация, че друго лице е извършило нарушението и да му се наложи наказание.
И в двата случая собственикъта може да плати в 14 дневния срок и приключва одисеята ИЛИ не плаща и обжалва ЕФ.
Изображение
Biby
Потребител
 
Мнения: 329
Регистриран на: 28 Яну 2002, 20:25
Местоположение: София

Re: Електронен фиш за несключена застраховка

Мнениеот iva_sh » 10 Яну 2016, 12:01

ЗДвП се прилага, доколкото не е предвидено нещо друго в специалния закон - а в цитирания текст от КЗ пише, че собственикът е ДЛЪЖЕН в 14 дневен срок от получаване на ЕФ да плати глобата или имуществената санкция в случаите когато е ползвано автоматизирано техническо средство. Не е ясно какво става ако собственикът, получил ЕФ не плати, а вместо това в същия срок оспори ЕФ по реда на ЗАНН. По ДОПК се изпращат за принудително изпълнение титули, които са влезли в сила. По ЗДвП само влезлият в сила ЕФ е приравнен на НП за целите на принудителното изпълнение. Тук обаче има нещо ново и различно, защото с цитираната норма на КЗ се предвижда задължителна предварителна изискуемост на публично вземане по което титулът /ЕФ/ все още не е влязъл в сила. Нормата по КЗ е императивна и не дава възможност за избор - дали да се плати или не в 14 дневен срок, нито предвижда отстъпка. :!:
Има и нещо друго:
Пример: МПС пътува от София за Варна и за около 6 часа минава през най-малко 6 камери в различни населени места. Това са различни нарушения и за тях ще бъдат издадени съответен брой ЕФ срещу собственика, за един и същи ден, съобразно местната компетентност на органите. Може преди това ГФ да е изпратил информация на Пътна полиция, че за това МПС няма застраховка, от който момент служебно МПС няма да има регистрация, но рег. табели не са отнети и водачът може да не знае /ако е различен от собственика/. По КЗ трябва МПС да е било регистрирано, за да възникне основание за този вид застраховане. Ако обаче междувременно МПС бъде спряно и на място, водачът също ще отнесе наказание, независимо дали е бил наясно, че МПС служебно е без регистрация. Май се оформя § 22.
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron