начало

Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари

Обявяване на несъстоятелност на физическо лице



Обявяване на несъстоятелност на физическо лице

Мнениеот paivanova » 05 Дек 2010, 11:50

Здравейте,

Имам следня въпрос: ако физичеко лице обяви фалит в страна от ЕС, ще се признае ли в България? До колкото разбрах (без да съм юрист), в България няма закон за фалити на физически лица. Такива обаче има в други страни, членки на ЕС и освен това фалитите в една страна чланка се признават от всички. Важи ли това и за физическите лица?

Благодаря предварително,
Петя
paivanova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Дек 2010, 11:19

Re: Обявяване на несъстоятелност на физическо лице

Мнениеот lexter » 05 Дек 2010, 18:23

вж. регламент 1346/2000г. на Съвета относно производството по несъстоятелност :
ГЛАВА II
ПРИЗНАВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВОТО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ
Член 16
Принцип

1. Всяко решение за образуване на производство по несъстоятелност, което е взето от компетентен съд на държава-членка съгласно член 3, се признава във всички други държави-членки от момента на влизането му в сила в държавата на образуване на производството.

Това правило се прилага и когато длъжникът поради качеството си не може да бъде обект на производство по несъстоятелност в останалите държави-членки.


но следва да се има предвид и чл. 26 от същия регламент:
Член 26
Обществен ред

Всяка държава-членка може да откаже да признае производство по несъстоятелност, което е образувано в друга държава-членка, или да изпълни решение, което е постановено в рамките на такова производство, когато това признаване или изпълнение би предизвиквало последици, които явно противоречат на обществения ред на тази държава и по-специално на нейните основни принципи или на индивидуалните права и свободи, които са гарантирани от нейната конституция.

Регламент 1346/2000г. се прилага между държавите-членки, включително Обединеното Кралство и Ирландия, не се прилага спрямо Кралство Дания. Прилага се след 31.05.2002г.
Да не се бърка с престъплението "умишлен банкрут", по смисъла на чл. 227в и чл.227д от Наказателния кодекс!
Да се има предвид и Решение на Съда (първи състав) от 21 януари 2010 г. (преюдициално запитване от Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ, Република Полша) — MG Probud Gdynia sp. z o.o./Główny Urząd Celny w Saarbrücken
(Дело C-444/07) [1]:
Диспозитив

Регламент (ЕО) № 1346/2000 на Съвета от 29 май 2000 година относно производството по несъстоятелност, и по-специално членове 3, 4, 16, 17 и 25 от него трябва да се тълкуват в смисъл, че в случай като този в главното производство след образуването на главно производство по несъстоятелност в държава членка, компетентните органи на друга държава членка, в която не е образувано вторично производство по несъстоятелност, са длъжни — освен ако са налице основанията за отказ, изведени от член 25, параграф 3 и член 26 от Регламента — да признаят и изпълнят всички решения във връзка с това главно производство по несъстоятелност и следователно нямат право да разпоредят в приложение на законодателството на тази друга държава членка изпълнителни мерки по отношение на имуществото на обявен в несъстоятелност длъжник, намиращо се на територията на посочената друга държава членка, когато законодателството на държавата на образуване на производството не го позволява и когато условията, от които зависи прилагането на членове 5 и 10 от Регламента, не са изпълнени.
Suaviter in modo, fortiter in re
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: Обявяване на несъстоятелност на физическо лице

Мнениеот paivanova » 06 Дек 2010, 04:03

Благодаря!
paivanova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Дек 2010, 11:19


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 32 госта


cron