начало

ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си

виза за България

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


виза за България

Мнениеот valery_an » 21 Ное 2008, 20:38

Здравейте , имам следното питане .Живея в Естония с приятелката ми която е руски гражданин постоянно живеещ в естония от 30 г.След като приеха естония в шенген на основание това че е постоянно живееща в страната с личната си карта ........не с руски паспорт тя пътува по целия шенген без визи без проблеми .Та на какво основание искат виза нашите власти и приглашение на постоянно живеещ гражданин в шенгенска страна ? И другия момент е че разговарях с нашето консулство в С.Петербург и казах че сме регистрирани като съвместно живеещи или как там по правному се нарича те не са запознати ...един казва може да влезе в БГ без виза друг казва може да влезе с виза която ще получи безплатно като чуждестранен гражданин постоянно живеещ в страна на съюза и придружаваща български гражданин ....Къде е истината ?
valery_an
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Ное 2008, 14:29

Re: виза за България

Мнениеот kalahan2008 » 21 Ное 2008, 20:56

valery_an написа:Къде е истината ?

Истината е "някъде там" :wink:
Директива 2004/38/ЕО на Европейския парламент и на Съвета
от 29 април 2004 година
относно правото на граждани на Съюза и на членове на техните семейства да се движат и да пребивават свободно на територията на държавите–членки
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 01:BG:HTML
Член 2
Определения
За целите на настоящата директива:
2) "Член на семейство" означава:
а) съпруга/съпругата;
б) партньор, с когото гражданинът на Съюза е сключил регистрирано съжителство въз основа на законодателството на държава–членка, ако законодателството на приемащата държава–членка третира регистрираното съжителство като равносилно на брак и в съответствие с условията, посочени в приложимото за случая законодателство на приемащата държава–членка;"
3) "Приемаща държава–членка" означава държавата–членка, в която гражданинът на Съюза се движи, за да упражни своето право на свободно движение и пребиваване.

Българското закнодателство не третира фактическото съжителство (все още), но гласуваните на първо четене изменения в Семейния кодекс третират и фактическото съжителство, което се въвежда именно с оглед тази директива и казуси като Вашия. Така че изчакайте малко да влезе в сила новият СК и тогава всичко ще е наред.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4243
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: виза за България

Мнениеот valery_an » 21 Ное 2008, 21:05

Много благодаря за бързия отговор ! Все пак малко съм далече и не мога само по едни новини ....на спътниковата да съм в течение на всякакви промени в законодателството :-) а иначе ше чакаме кво да правим :-) чак догодина следващо гостуване в БГ . А извинявам се какви документи трябва да предоставя за да удостоверя че деиствително живеем съвместно ? Защото тука в Естония всичко е в компютър и в електронната лична карта ....не требват никакви документи на всички служби ако им требва някаква информация поглеждат си в компа и знаят за тебе всичко :-) а за нашите власти все пак требва нещо на хартиика написано и подпечатано :-)
valery_an
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Ное 2008, 14:29

Re: виза за България

Мнениеот kalahan2008 » 21 Ное 2008, 21:14

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 01:BG:HTML
Директива 2003/109/ЕО на Съвета
от 25 ноември 2003 година
относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани от трети страни
:D
Член 8
Разрешение за пребиваване на дългосрочно пребиваващ в ЕО
1. Статутът на дългосрочно пребиваващ е постоянен, като се спазват условията на член 9.
2. Държавите-членки издават на дългосрочно пребиваващия разрешение за пребиваване на дългосрочно пребиваващ в ЕО. Това разрешение е със срок на валидност най-малко пет години, като при изтичането му може да бъде автоматично подновено, а при необходимост това да става след представяне на молба.
3. Разрешението за пребиваване на дългосрочно пребиваващ в ЕО може да бъде издадено под формата на винетка-стикер или отделен документ. То се издава в съответствие с правилата и образеца, предвидени с Регламент (ЕО) № 1030/2002 на Съвета от 13 юни 2002 г. относно единния формат на разрешенията за пребиваване за гражданите на трети страни [6]. В графата "категория на разрешението за пребиваване" държавите-членки вписват "дългосрочно пребиваващ в ЕО".
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4243
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: виза за България

Мнениеот valery_an » 21 Ное 2008, 21:18

НЕЕЕЕ НЕ МЕ РАЗБРАХТЕ май :-) аз питах какъв документ за пред нашето посолство или гранични власти трябва да вземем евентуално за да докажем че живеем в фактичаско съжителство ? а тя иначе си има необходимия документ ID карта естонска на дълговременен или както при нас постоянен жител в естония .
valery_an
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 21 Ное 2008, 14:29


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron