начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Моята свекърва закупува имот през 2009 година ....

Казуси за недвижими имоти


Моята свекърва закупува имот през 2009 година ....

Мнениеот stormborndanny » 23 Ное 2011, 15:55

Здравейте!
Ситуацията е следната:Моята свекърва закупува имот през 2009 година.Като за съсобственици на апартамента посочва и двете си деца.Плаща за него 2/3 от сумата,остават 15 хиляди лева.В нотариалния акт е отбелязана двойно по-ниска цена като продажна/ако това има значение/.След месец преценява,че не може да изпълни задължението си наведнъж и подписва договор за заем с фирмата-строител на жилището за оставащите пари.Уговоркара има срок,в рамките на който лихви не текат,за сметка на това при просрочие лихвите са оримни.Има и клауза,която гласи,че при просрочие "заемодателят има право да прекрати едностранно договора и да обяви предварителна изискуемост".Договорът не е обезпоечен чрез апартамента писмено и отдавна е просрочен.За историята моето семейство разбра едва преди дни,когато нещата са стигнали до заплахи със съдебни изпълнители за изземване на апартамента от страна на продавача-заемодател.Естествено е да искат доплащането на сумата.
Питане:Какви права и задължения имаме ние/освен това да платим:)/?Може ли действително апартамента да попадне при съдия-изпълнител?Могат ли съсобствениците да бъдат задължени да изплатят сумата?
stormborndanny
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Сеп 2011, 18:39

Re: Питане

Мнениеот stormborndanny » 23 Ное 2011, 16:21

Благодаря ви предварително за помоща.
stormborndanny
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Сеп 2011, 18:39

Re: Питане

Мнениеот dim0_1 » 28 Ное 2011, 14:34

Като цяло законът предпочита интереса на кредитора пред този на длъжника. Кредиторът има много възможности да търси удовлетворение за неплащането на цената, а ваше основно задължение по договора е да изпълните. Това е очакваният и желан способ. Що се отнася до вашите права имайте предвид следното:
1. Има огромно значение, че посочената в нотариалния акт цена е по-ниска. Ако можете да докажете плащания до размера посочен в нотариалния акт, то продавачът не може да иска плащане на по-висока сума. Дори бихте могли да искате надплатеното.
2. Най-вероятно строителят е запознат с т.1 и затова е подписал договор за заем, който не е обвързан със забавата за плащане на продажната цена. В такъв случай можете да извършите прихващане, ако сте склонни да се възползвате от условията на т. 1. Ако заемът е обвързан с покупко-продажбата, тогава може да се мисли за т.1 и без да се извършва прихващане т.е. без да е необходимо задължителното уведомяване на кредитора за прихващането.
3. Доколкото разбирам страна по договора за заем е само свекърва ви, а по този за покупко-продажба на имота са и двете деца. В този смисъл свекърва ви вече е задължена да плати сумата. Децата и не са страни по договора за заем и не може да бъдат задължени да плащат. Как неплащането от страна на свекървата ще се отрази на тяхната собственост върху апартамента е друг въпрос.
4. Тъй като договорът за заем не е обезпечен с ипотека, то кредиторът може да претендира вземането си на общо основание - като непривилегирован. В този случай можете да се възползвате от несеквестируемостта на вещите и доходите си - вижте чл.444 и 446 ГПК. Иначе казано - да апартаментът може да бъде изнесен на публична продан на общо основание, освен ако е несеквестируем. Принципът е, че длъжникът отговаря с цялото си имущество. Ще рече, че и останалото несеквестируемо имущество на свекърва ви може да бъде изнесено на публична продан.
5. Опитайте се да намерите начин да платите сумата. Това е най-добрият вариант.
dim0_1
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 17 Ное 2011, 10:54


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 76 госта


cron