начало

Подробно и без нюанси, вместо дискретно и сдържано – ЕСПЧ осъди България заради съобщение на прокуратурата Подробно и без нюанси, вместо дискретно и сдържано – ЕСПЧ осъди България заради съобщение на прокуратурата

въпрос

Казуси за недвижими имоти


въпрос

Мнениеот Karlson » 03 Авг 2004, 10:05

Може ли в един нотариален акт да се включат две сделки: прехвърляне право на пристрояване и надстрояване и прехвърляне на недвижимият имот върху който се учредява правото на пристрояване?
Karlson
 

Re: въпрос

Мнениеот Иван » 03 Авг 2004, 10:25

Що за недомислица? Аз купувам един имот, върху който ще надстроявам и пристроявам. Този имот явно е някаква сграда. Като стана собственик, кой да ми учредява вещни права за надстрояване и пристрояване?
Да не би да иде реч за земята под сградата? Ако е за нея, може.
Иван
 

Re: въпрос

Мнениеот Karlson » 03 Авг 2004, 10:38

Недвижимият имот , върху който се учредява пристрояване е сграда, разбира се. Но приемателят ще придобие сградата и част от земята под нея чак когато я надстрои, т.е изпълни задължението си да предаде надстроеното на учредителите му. Просто страните не искат плащане на цена ,а построяване на етаж в същата сграда.Възможни и действителни ли са такива уговорки?
Karlson
 

Re: въпрос

Мнениеот Иван » 03 Авг 2004, 11:09

Не виждам пречка.
Иван
 

Re: въпрос

Мнениеот Karlson » 03 Авг 2004, 11:37

Въпросът ми за недействителността се отнасяше до това дали се налага взаимно учредяване на право на пристрояв , след като вече договарящите стават и съсобственици съгласно уговорката за прехвърляне на сградата, макар и след време.
Karlson
 

Re: въпрос

Мнениеот Karlson » 03 Авг 2004, 12:08

никой ли не знае?!??!?!?
Karlson
 

Re: въпрос

Мнениеот ЕВР » 03 Авг 2004, 22:00

Право на надстрояване и пристрояване се учредява от съсобственик /вкл. етажен собственик/ само на лице, което вече притежава земя или самостоятелен обект в сградата - виж ЗС.
ЕВР
 

Re: въпрос

Мнениеот ilieva.t » 04 Авг 2004, 09:50

Къде точно в ЗС го има този текст , колега?
Никъде не пише, че носителят на право на надстрояване е само собственик на имота.Напротив , това право е самостоятелно и независещо от друго право и същността му е да се надстрои заварена сграда, собственост на друго лице, с етаж или свързана постройка, като стане изключителен собственик на така надстроените обекти и собственик със съответен дял в общите части и носител на съответна част от правото на строеж.
ilieva.t
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 04 Апр 2004, 20:24


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 89 госта


cron