Страница 1 от 1

Нищожен ли е анекс към Нот. акт за договорна ипотека

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2016, 19:31
от ilian_todorov
Нищожен ли е поради липса на изискуема форма (чл. 26, ал. 2 от ЗЗД) анекс към Нот. акт за договорна ипотека, който не е заверен нотариално и не е вписан? В анекса само се удължава срока за плащане на договорената сума, която трябва да се плати в една единствена вноска.
Водя иск за установяване на вземането, но ответникът претендира, че е погасил задължението си поради изтекла петгодишна давност, тъй като анекса, който отлага плащането на дълга е нищожен поради липса на изискуемата форма - чл. 26, ал.2 от ЗЗД и не поражда валидно задължение за него.
Моля за съдебна практика.

Re: Нищожен ли е анекс към Нот. акт за договорна ипотека

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2016, 15:08
от vili_spasova
Привет, ако има анекс и то към Нот. акт според мен е редно да бъде с формата на нотариалния акт, т.е. нот. форма и вписване. Дали не става въпрос за анекс към договора за заем/кредит? Липсата обаче на каквато и да било заверка, на подпис или дори на препис, мисля, че е пропуск от страна на банката.

Re: Нищожен ли е анекс към Нот. акт за договорна ипотека

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2016, 15:21
от n_ikito
Нот. форма е изискване за възникването на ипотечното право. За възникване на вземането /облигацията обуславяща ипотеката/...и обикновената форма е достатъчна.

Re: Нищожен ли е анекс към Нот. акт за договорна ипотека

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2016, 15:31
от vili_spasova
Да, договорна ипотека се учредява с нот. акт. Забележката е точна относно облигационното отношение, но доколкото разбирам се доказват срокове - щеше да е по - лесно, ако имаше някаква заверка. /Иначе не си спомням или е било изключение при договорна ипотека да се заверяват нотариално подписи, дата или прочее на договора за кредит/.

Re: Нищожен ли е анекс към Нот. акт за договорна ипотека

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2016, 15:43
от ilian_todorov
vili_spasova написа:Да, договорна ипотека се учредява с нот. акт. Забележката е точна относно облигационното отношение, но доколкото разбирам се доказват срокове - щеше да е по - лесно, ако имаше някаква заверка. /Иначе не си спомням или е било изключение при договорна ипотека да се заверяват нотариално подписи, дата или прочее на договора за кредит/.

Срокът (удължаването му в анекса) не се оспорва от ответника, а само че анексът е нищожен, поради което не поражда валидно задължение за него.
Договорната ипотека е между мен и ответника. Банка няма замесена в случая.