начало

Парламентът за пети път не успя да си избере председател Парламентът за пети път не успя да си избере председател

Моля за съдействие!

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Моля за съдействие!

Мнениеот 111111111 » 03 Фев 2014, 10:18

Съгл. Чл.38 от ЗУЕС, Решенията на общото събрание се изпълняват в определените в тях срокове. Когато срокът не е определен, решенията се изпълняват в 14-дневен срок от оповестяването им по реда на чл. 16, ал. 7. Когато собственик, ползвател или обитател не изпълни решение в определения срок, председателят на управителния съвет (управителят) може да подаде заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410, ал. 1, т. 1 от Гражданския процесуален кодекс. Към заявлението се прилага препис от решението на общото събрание.
Съгл. Чл.410 от ГПК, Заявителят може да поиска издаване на заповед за изпълнение - за вземания за парични суми или за заместими вещи, когато искът е подсъден на районния съд; Заявлението съдържа искане за издаване на изпълнителен лист и трябва да отговаря на изискванията на чл. 127, ал. 1 и 3 и чл. 128, т. 1 и 2.
Съгл. Чл.127 от ГПК, Исковата молба трябва да бъде написана на български език и да съдържа:
1. посочване на съда;
2. името и адреса на ищеца и ответника, на техните законни представители или пълномощници, ако имат такива, както и единния граждански номер на ищеца и номера на факса и телекса, ако има такива;
3. цената на иска, когато той е оценяем;
4. изложение на обстоятелствата, на които се основава искът;
5. в какво се състои искането;
6. подпис на лицето, което подава молбата.
Ако подателят на молбата не знае или не може да я подпише, тя се подписва от лицето, на което той е възложил това, като се посочва причината, поради която сам не е подписал.
Съгл. Чл.128 от ГПК, Към исковата молба се представят:
1. пълномощното, когато молбата се подава от пълномощник;
2. документ за внесените държавни такси и разноски, когато такива се дължат;


:?: Срещу кого следва да се подаде заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410, ал. 1, т. 1 от ГПК - за непогасени просрочени задължения към ЕС - срещу собственика или срещу наемателите?
:?: Управителя на ЕС, следва ли да бъде упълномощен на проведеното ОС, да подаде заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410, ал. 1, т. 1 от ГПК - от името на ЕС?
:?: Следва ли във въпросното заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410, ал. 1, т. 1 от ГПК, да бъдат посочени личните данни на длъжника (ЕГН, адресна регистрация по л.к. и т.н.) и как следва да се снабдим с тях, при положение, че в Книгата на ЕС, фигурират само трите имена на лицето, а в някои от случаите - няма данни нито за собственост на жилището, нито за неговите наематели (тъй като същите, не са се вписали в Книгата на ЕС)?
:?: Във въпросното заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410, ал. 1, т. 1 от ГПК и в протокола от проведеното ОС - следва ли да бъдат посочени подробно (по месеци), дължимите суми от въпросния апартамент или е достатъчно да бъде посочена само общата дължима сума към ЕС?
111111111
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Яну 2014, 17:10

Re: Моля за съдействие!

Мнениеот borovinka » 03 Фев 2014, 10:59

Със сложна работа се захващате да самодействате - осъзнавате ли го? Не е толкова просто: "Дайте да му пуснем едно заявление по 410 ГПК".
Ами ако възрази в законовия срок? (Което ще направи?) Кой ще ви води делото нататък, защото ще имате 30 дни, за да заведете дело и да защитите издадената Заповед за изпълнение.

На практика не знам до сега в България на някой да са събрани пари по този ред (изключвам случаите на управление на затворен тип комплекси, където това може да го има и в договора).

Консултирайте се най-напред с адвокат преди да предприемете каквото и да било, защото рискувате да си дадете парите напразно.
Моят съвет би бил първо да поканите собственика на апартамента с нотариална покана да ви изплати дължимото. Къде и как да го намерите и КЪДЕ да му връчите нотариалната покана ще ви обясни по-подробно адвокат, с който е добре да се посъветвате. Така или иначе производството по 410 само по себе си няма да бъде достатъчно, за да си съберете парите.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Моля за съдействие!

Мнениеот elgeor » 05 Фев 2014, 12:31

Да, спестявате си парите за адвокатски хонорар, плащате държавна такса, задължително губите делото, съответно внесената такса, и длъжникът ви щрака с пръсти от радост! И то само защото не ви се плаща предварително, при това при решение във ваша полза всички разноски ще бъдат присъдени на длъжника. Освен всичко, което вече ви казаха по отношение на заповедното производство, съществуват и множество нормативни изисквания по ЗУЕС, които следва да бъдат съобразени.
Затова помислете отново.
elgeor
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 11 Апр 2012, 11:40


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron