Страница 1 от 1

продажба при съсобственост на УПИ

МнениеПубликувано на: 23 Май 2024, 15:21
от nadin1965
Здравейте!
Имам нужда от съдействие по следния казус.
През 1993 година закупихме имот. В нотариялния акт пише, че купуваме „ДВОРНО МЯСТО от 660 км.м предствляващо имот пл. № 91 И ОБРАЗУВАЩО ПАРЦЕЛИ XIII - 91 /парцел XIII, имот 91 и парцел XIV- 91,87 парцел XIV за имоти 91 и 87/ по регулационния план на селото. Първия урегулиран от 494 кв.м. и втория урегулиран от 526 кв.м , при НЕУРЕДЕНИ РЕГУЛАЦИОННИ СМЕТКИ“. Следва описанието на съседите.
Реално между нашето УПИ /XIII 91/ и това на съседите има едно УПИ / XIV 91 и 87/ , в което притежаваме части и двамата. По скицата за парцела пише, че аз притежавам 202, а те 306 кв.м.
Неколкократно съм предлагала на съседите да закупя тяхната част от общия парцел и имах устното им уверение, че това ще се случи.
Случайно разбрах, че искат да продадат парцела си на друг и за това са подали молба за обединение на техния парцел с частта си от общия ни такъв.
Мога ли да имам претенции към тяхната част-срещу заплащане и крие ли това риск да загубя частта от общия ни парцел?
Предварително благодаря на отзовалите се!

Re: продажба при съсобственост на УПИ

МнениеПубликувано на: 25 Май 2024, 23:29
от kalahan2008
Тук изобщо не стова въпрос за съсобственост. Притежавате ПИ, едната част от който попада изцяло в единия УПИ, а другата част попада в част от другия УПИ. Това обаче не означава, че сте съсобственици-неправилно е да гледате УПИ, трябва да гледате ПИ.
Неуредените сметки по регулация са от 1993 г., когато е дуйствал вече отмененият ЗТСУ.
Затова за тях се прилагат преходните разпоредби на новия закон (ЗУТ):
§ 8. (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) (1) След изтичане на сроковете по § 6, ал. 2 и 4 отчуждителното действие на влезлите в сила, но неприложени дворищнорегулационни планове за изравняване на частите в образувани съсобствени дворищнорегулационни парцели и за заемане на придадени поземлени имоти или части от поземлени имоти се прекратява.
(2) Собствениците на поземлени имоти по ал. 1 могат да:
1. приложат влезлите в сила неприложени дворищнорегулационни планове с договор за прехвърляне на собственост в нотариална форма;
2. поискат изменение на дворищнорегулационните планове при условията и по реда на този закон;
3. поискат вътрешните регулационни линии на техните имоти да бъдат поставени в съответствие със съществуващите граници на поземлените имоти.