начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Покупко-продажба на имот

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Покупко-продажба на имот

Мнениеот slava31 » 25 Апр 2011, 14:33

Здравейте на всички,
Имам следния проблем. За първи път водя дело по 108 от ЗС за собственост на земя върната по ЗСПЗЗ. Накратко един от съсобствениците си е позволил да прехвърли целия имот на трето лице което е негов син.
Съда в указанията си ми иска документ за идентичност на имота и да установя и докажа идентичността на процесния имот - не съм наясно с това - удостоверението е от общината - това е ясно ,но как да установя и да докажа идентичността та процесния имот? :) Според вас експертиза ли да искам
Съда иска и да докажа собственическите права на наследодателя. Проблема е че всички които помнят този факт на владение или са измрели или вече не са в състояние да свидетелстват. Документи липсват ако изобщо някога е имало такива...
Ще съм благодарна на всеки колега който прояви съпричастност и ми отговори :)
slava31
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 11 Яну 2006, 13:51

Re: Покупко-продажба на имот

Мнениеот namakak » 26 Апр 2011, 17:12

Много такива случаи има,в които ПК признава имоти на наследодател,само в полза на един наследник,по-точно на такъв който се е снабдил с нотариален акт за собственост на наследодателя и е унищожил в архивите,страницата с този вписан документ по томове и книги.
Първо:Установете има ли заявени от наследниците в ПК имоти на наследодателя.
Второ:Като наследник с удостоверение за н-ци,може да се заяви в ПК,желанието да ви уведомят какви имоти са признати на наследодателя.Или:От районен съд се издава удостоверение на ответник по дело№..,по силата на което да се снабди от ПК "...",от което да е видно какви недвижими имоти са собственост на наследодателя..,бивш жител на гр...,починал на ...
Трето:В съда е трябвало да поискате деклариране на всички поземлени имоти на наследниците.
Сега малко сложно идва,дали имота е заявен от наследниците или не е.Ако е заявен ,то има някаква идентичност и в поземлена комисия.То тогава е лесно по материалния спор.Обжалва се чрез съда решението на ПК и наследството на наследниците по закон.Разрешава се експерт да проведе разследване по нотариални актове и кадастрални карти от годините на вписвания по онова време.Също наблюдава и какви правни сделки е имало по онова време от наследодателя.Всъщност прави се техническа експертиза.Значи за имотите по емлячен регистър,имоти по разсписния списък към кад.план на областта или района на имота и някаква комасационна книга.Вещото лице ще установи дали някой наследник не е декларирал имотите на наследодателя без правна сделка и основание на свое име.
Дотук ви разясних,част от положението,но само при обстоятелството на едни исъщи заявени имоти от наследниците.И иск за материален спор между наследници и ПК.Което дава яснота поне за възможни решения само по заявяване на имот,дори и да не сте собственик.Който предвари,той завари,алчен факт,но укриващ против волята на наследодател наследство от истинските наследници.

Сега към още по-сложния аргумент.Да речем че ви предстои сделка за такъв имот от някой с решение от ПК.Наемате си адвокат за сделка,но искате да се провери имота за всякакви правни сделки,удостоверения,решения,запрещения,вписвания,кадастрални планове ,скица,и естествено че всичко ще е копие,но ще има номера на томове или накакви книги,или поне номер на преписка на собственика на решението и имота,който ви интересува.Ако и така не става,става и по друг начин.Адвоката ще ви го разтълкува.Но винаги има начин да разберете,как е придобил този наследник целия имот,защото и само по писмени доказателства и той е трябвало да представи нот. акт,който е записан и в неговото заявление по негоната преписка.Разберете ли тези том и книга и година,отивате в архивите и изваждате препис на нотариалния акт,за да докажете идентичността на имота за който се спори.
Това е съвет от практика.Дано и за нас да има някакъв поне малко правилен извод.Съдът е прав по закон,трябва ви документ за иска,за да е основателен и законосъобразен.
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron