jhoro написа:Да, ама това е при глобите! Когато една глоба стане „задължение към бюджета“ - няма значение, основанието!
Глобата си е глоба. Тя не се
трансформира в друг вид задължение, затова, както е посочено вече, давността е 2 г, ако няма прекъсване.
jhoro написа:В момента гледам задължения за „8.75 лв, 18 лв., 20 лв. и 50 лв.“ за всяко от които има отделно ИД и са разпределени на ПИ.
При положение че има задължение, е нормално да се образува ИД. Друг е въпросът дали НАП има интерес да преследва длъжници заради 20,00 лв. Ако бъде издадена последваща глоба, то тя се прибавя към съществуващото ИД и така в един момент вече длъжникът става обект на последващи действия.
bvoykov написа:Освен това, в този случай е можело да поискате да бъде приложен и чл. 28 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) - само да Ви предупредят, без да Ви налагат административно наказание, тъй като нарушението е маловажно.
От една страна, въпросните катаджии са търсели бройки - те вече са били решили, че ще го глобят. Ако са искали да го предупредят, понеже не е застрашавал движението, са щели да го направят. От друга страна, не смятам, че съдът би определил неправилно пресичане като маловажен случай, предвид множеството инциденти с пешеходци, правилно пресичащи на пешеходни пътеки, някои от които с фатален край.
bvoykov написа:Съгласно чл. 39, ал. 3 ЗАНН е можело да [...] оспорите нарушението или да откажете да заплатите глобата, като оспорите нарушението или пред наказващия орган (примерно да пишете до съответното РПУ или ОДМВР), или да го оспорите пред съда (в този случай няма да се развие "същинско съдебно производство", но на наказващия орган ще му бъде указано да издаде акт).
Това не се отнася до конкретния случай - единственият вариант за протест е бил в момента на съставяне на фиша. Оспорване на подписан фиш в последствие просто не е предвидено в закона и съдът няма да укаже да се издаде акт, понеже няма основание за това. Ако беше глоба за направилно паркиране, тогава можеше да го направи. Поне такова е приложението на закона. Друг въпрос е доколко то е справедливо.
bvoykov написа:Дали ще може давността да изтече? По-скоро не, зависи колко дейни са НАП, защото същата разпоредба казва, че давността се прекъсва с всяко едно изпълнително действие и почва да тече наново.
Това е така, но образуването на изпълнително дело не представлява изпълнително действие, поради което давността не се прекъсва на това основание.
balin написа:Има ли шанс да не го платя и да изчакам да му изтече давността или ще ме принудят да го платя пя някакъв начин ?
Те може и да не се занимават с твоите 20 лв, но може индиректно да се наложи да ги платиш - ако за нещо ти потрябва документ, че нямаш задължения към държавата, или пък като водач на МПС те проверят "рутинно". Последното е вероятно изобщо да не се случи, но рискът заради 20 лв да трябва да плащаш стотици левове разноски е съвсем реален. Затова ти си преценяваш.